‘Radikal İslamcı ideolojinin yeni sponsorları Katar ve Türkiye’

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymon (HR) McMaster, Türkiye ve Katar'ın radikal ideolojilerin ‘yeni sponsorları’ olduğunu söyledi.
İngiliz mevkidaşı Mark Sidwell ile birlikte, Washington’da Policy Exchange’in düzenlediği bir programa katılan Trump’un Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, ABD çıkarlarına yönelik olarak üç küresel tehdit bulunduğunu ve bunların ikisinin Orta Doğu’da olduğunu söyledi.

T24’ün The National’a dayandırdığı haberine göre küresel tehditler arasında, ‘revizyonist güçler’ Çin ve Rusya ile ‘terörü destekleyen, toplu katliama yönelik silahların peşinden giden’ İran ve Kuzey Kore’yi sayan McMaster, üçüncü tehdidin de cihatı radikal gruplar olduğunu söyledi.

‘RADİKAL İSLAMCI İDEOLOJİ BÜYÜK TEHDİT’


“Radikal İslamcı ideoloji açık bir şekilde tüm medeni insanlara yönelik büyük bir tehdit” diyen McMaster, Suudi Arabistan’ın yıllar önce bazı terör örgütlerini desteklediğine referans verse de, günümüz için ana destekçilerin Katar ve Türkiye olduğunu belirtti ve “Destek, şu anda çoğunlukla Katar ve Türkiye’den geliyor” dedi.

Siyasal İslam ve Müslüman Kardeşler konusundaki fikirleri sorulduğunda kendisini, siyasal İslam tehdidinden kurtulmak gerektiğini savunan İngiliz eski diplomat Sir John Jenkins’in “büyük bir hayranı” olarak nitelendiren McMaster, tüm Müslüman Kardeşler dallarının aynı olmadığını da ifade etti.

‘TÜRKİYE BATI’DAN UZAKLAŞIYOR’

Mısır’ın 2013 yılında devrilen eski lideri Muhammed Mursi’ye referansla, başka bir “Mursi modeli”nden kaçınmak için bireysel özgürlüklere saygı duyan muhalif grupları desteklemek gerektiğini söyleyen McMaster, bir diğer model olarak ise AKP’yi örnek gösterdi ve “Sivil toplum üzerinden etkin hale gelerek gücü tek bir partinin elinde konsolide ediyorlar, üzücü bir şekilde bu, Türkiye’nin Batı’dan uzaklaşmasına da katkıda bulunan bir problem” diye konuştu.Reklam
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ