Bir dev daha Türkiye'den kaçıyor

Türkiye'den çıkan dev şirketlere bir yenisi daha eklendi. 2017 yılının Aralık ayında KFC Türkiye'yi satın alan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Abraaj Group, KFC Türkiye'yi satmaya ve ülkeden çıkmaya karar verdi.
Yum Brands'tan satın alınan ünlü gıda markası KFC'yi satmayı öncelikli hedef olarak belirleyen, satılmaması durumunda grup içinde başka bir işletmeye devretmeyi hedefleyen Abraaj Group, KFC'yi aralık ayında satın alırken finansman temin ettiği 6 milyar  dolar büyüklüğündeki global satın alma fonunu iptal etme yönünde 2018 başlarında bir karar aldı. 

Şirket bu doğrultuda KFC'yi elden çıkarmayı gündemine aldı.

Konuyla ilgili haberinde The Wall Street Journal, Abraaj'ın global satın alma fonunu iptal etmesinin, üç milyar dolar büyüklüğündeki bir kaynağı da yatırımcılara iade etmesi anlamı taşıdığını yazdı. 


Gazeteye konuşan kaynaklar durumla ilgili şu yorumu yaptı:

"KFC Türkiye, iptal edilen yeni fonun bir parçasıydı ve şimdi Abraaj ne yapılabileceğine dair seçenekler bulmaya çalışıyor. Değerlendirilmekte olan seçeneklerden biri KFC Türkiye'nin 2016'da Türk şirketlerine destek için oluşturulan 526 milyon dolar tutarındaki sermaye havuzuna transfer etmek."

Satma kararı ile ilgili Abraaj, herhangi bir varlığın zorunlu satılması ihtiyacı bulunmadığını, KFC Türkiye'nin satılması halinde bunu şirketin temel göstergeleri çerçevesinde yapacağını duyurdu.

Türkiye'de halihazırda 140 KFC restoranı bulunuyor. Dünya genelinde ise bu sayı 19 binden fazla. Hizmet verilen belli başlı iller ise, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Bolu, Kocaeli, Eskişehir, Muğla (Dalaman Havaalanı), Balıkesir, Denizli, Adana, Gaziantep, Çanakkale, Kahramanmaraş, Samsun, Hatay, Antalya, Sakarya,Kayseri, Diyarbakır ve Mersin.


Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ