Birleşmiş Milletler: Afrin'de sivil kayıplar var

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Afrin harekatının sivil kayıplara yol açtığını belirtti. 6 bin kişinin evlerini terk ettiğini kaydeden Dujarric, insani yardım sevkiyatının da askıya alındığı kaydetti.
Türkiye'nin başlattığı Afrin harekatı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, harekatın sivil kayıplara yol açtığını, 6 bin kişinin evlerini terk ettiğini belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre, Sözcü Stephane Dujarric, düzenlediği basın toplantısında "Son günlerde saldırılar sonucu siviller öldü" dedi.

Dujarric, en yoğun saldırıların Afrin ile Türkiye'nin sınır bölgelerinde yaşandığını, sınırın Suriye tarafından da Türkiye'ye yönelik saldırılar olduğunu söyledi.


Yaklaşık 6 bin kişinin evlerini terk ettiğini aktaran Dujarric, "İnsani yardım misyonundan arkadaşlarımızın değerlendirmelerine göre, 5 bin kişi komşu köylere sığındı, yaklaşık 1000 kişi de Halep'e gitti" bilgisini aktardı.

YARDIM SEVKİYATI ASKIYA ALINDI

Sözcü Dujarric, çatışmalar nedeniyle Türkiye üzerinden Suriye’ye yapılan insani yardımları askıya aldıklarını da belirterek, "BM, 20 Ocak'ta, güvenlik nedeniyle Türkiye'den insani yardım sevkiyatını geçici olarak durdurdu. Bu, gıda, yapı malzemeleri ve ilaçları taşıyan 123 TIR'ı ilgilendiriyor. TIR'lar, çatışmalar yüzünden gidemiyor" ifadelerini kullandı.
Sözcü, sivillerin savunmasını sağlama ve insani kurumlara muhtaçlara erişimini sağlama çağrısında bulundu.

'SİVİLLER İÇİN RİSK BÜYÜK'

Stephane Dujarric dün de Afrin sakinlerine yönelik kapsamlı insani yardım operasyonu için hazırlık yaptıklarını açıklamıştı.

Durumu yakından takip ettiklerini ve bölgede, 126 bini sığınmacı olmak üzere yaklaşık 324 bin kişinin bulunduğunu vurgulayan Dujarric, "Afrin çevresindeki çatışmalarla ilgili gelen haberlerden dolayı çok endişeliyiz. Siviller için riskler büyük. Sivillerin hayatının ve altyapının korunması ve uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz" demişti.

 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ