Meclis Başkanı HDP'nin kontenjanını gaspetti

Açık hırsızlıkta AKP-CHP işbirliği
RTÜK’teki bir üyesinin görev süresi 5 Kasım’da dolacak olan HDP’nin yeni üye bildirmesinin önü kesildi. TBMM Başkanlığı HDP’yi baypas ederek seçim için AKP’den iki, CHP’den ise bir isim istedi.

AKP, RTÜK’teki bir üyesinin görev süresi 5 Kasım’da sona erecek olan HDP’nin yeni üye bildirmesinin önünü kesti. TBMM’de 16 Ekim’de, temmuzda boşalan iki üyelikle birlikte üç yeni üye belirlenmesi için seçim yapılacak. TBMM Başkanlığı HDP’yi baypas ederek seçim için AKP’den iki, CHP’den ise bir isim istedi. Açık yasa hükmüne rağmen artık RTÜK’te üye bulunduramayacak olan HDP, Anayasa Mahkemesi’ne gidecek. Aralarında Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu 10 milletvekili halen tutuklu bulunan, dört ismin ise TBMM kararıyla milletvekilliği düşürülen HDP, RTÜK üyeliği seçiminde de AKP operasyonuyla baypass edilecek. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin RTÜK üyeliği için sayısal gücü oranında aday göstermesine yönelik yasa hükmünü ihlal eden AKP, görev süresi Kasım ayında sona erecek HDP’li üyenin yerine bu partiden yeni aday gösterilmesinin önünü kapattı.

AKP İLE CHP ANLAŞTI

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, AKP’nin açık bir operasyonla partilerinin hakkı olan RTÜK üyeliğini gasp edeceğini belirterek, sürece ilişkin şunları söyledi: “RTÜK’te biri AKP diğeri CHP kontenjanından iki üyenin görev süresi 3 Temmuz’da sona ermesine rağmen Meclis açık olduğu halde kasıtlı olarak seçim yapılmadı. Çünkü AKP 1 Kasım’da milletvekili sayısı arttığı gerekçesiyle iki üyenin de kendi kontenjanından seçilmesini istiyordu. CHP de kendi üyesini kaybetmemek için AKP ile ortaklaşa hareket etti ve seçimin yapılmamasına seyirci kaldı. RTÜK aylardır iki üyesi eksik bir şekilde çalıştı. Biz AKP’nin Anayasa’yı, yasaları, hukuku çiğneyen kirli yöntemlerini biliyoruz. Ama bu olayda anamuhalefet partisi de AKP ile ortaklaşa hareket etmiştir. Eğer Temmuz ayında seçim yapılmış olsaydı AKP iki üyeliği de alacaktı. Bunun için seçimi yaptırmadılar. HDP seçim dışı bırakılıyor. Bu konuyu AYM’ye götüreceğiz.”
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ